R2E190-RA50-21 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 381-2782-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R2E190-RA50-21 |
Description | 190 MM AC CENTRIFUGAL FAN |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 190mm Dia Ball 341.4 CFM (9.56m³/min) 4 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 70.0W |
Manufacturer ebm-papst Inc. | RPM 2450 RPM |
Series | Termination 4 Wire Leads |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP44 |
Part Status Active | Operating Temperature -13 ~ 167°F (-25 ~ 75°C) |
Voltage - Rated 115VAC | Approval Agency UL |
Size / Dimension Round - 190mm Dia | Weight 2.6 lbs (1.2 kg) |
Width 68.50mm | Voltage Range 100 ~ 130VAC |