P024-18N-13A-2R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TL890-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P024-18N-13A-2R |
Description | CRD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 1.5' |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.50' (457.2mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To NEMA 5-15R (2) SJT |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Unshielded |
Manufacturer Eaton Tripp Lite | Length 1.50' (457.2mm) |
Packaging Bulk | Approval Agency Marking cUL, UL |
Part Status Active | Approved Countries Canada, United States |
Style Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | Color Black |
1st Connector NEMA 5-15P | Voltage Rating 125VAC |
2nd Connector NEMA 5-15R (2) | Current Rating (Amps) 13A |
Number of Conductors 3 | Operating Temperature -20°C ~ 60°C |
Cord Type SJT | Features Y-Adapter |
Wire Gauge 16 AWG |