P006-025-HG15
DigiKey Part Number
TL1340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-025-HG15
Description
CRD 14AWG NEMA5-15P - 320C13 25'
Detailed Description
25.00' (7.62m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Length
25.00' (7.62m)
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
15A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Cord Type
SJT
Features
Hospital Grade
Wire Gauge
14 AWG