P006-010-HG10
DigiKey Part Number
TL1336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-010-HG10
Description
CRD 18AWG NEMA5-15P - 320C13 10'
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Length
10.00' (3.05m)
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Cord Type
SJT
Features
Hospital Grade
Wire Gauge
18 AWG