P006-010-13RA
DigiKey Part Number
TL871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-010-13RA
Description
CORD 18AWG 5-15P TO C13 RA 10'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13, Right Angle SJT
Category
Wire Gauge
18 AWG
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
10.00' (3.05m)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA 5-15P
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C13, Right Angle
Voltage Rating
125VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
10A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C