5PX1000RTNG2
DigiKey Part Number
95-5PX1000RTNG2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5PX1000RTNG2
Description
EATON 5PX G2 1000VA 1000W 120V L
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) Network, 3-Phase 1kVA / 1000W
Category
AC Outlets
8 (UPS)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Backup Time - Max Load
6 minutes
Packaging
Box
Media Lines Protected
RS-232
Part Status
Active
Input Connector
NEMA 5-15P
Type
Line Interactive (Input Regulation)
Output Connector
NEMA 5-15R (8)
Voltage - Input
120VAC
Cord Length
10' (3.05m)
Applications
Network, 3-Phase
Approval Agency
CSA, NOM, UL
Form
Rackmount, Tower
Size / Dimension
17.200" L x 17.600" W (436.88mm x 447.04mm)
Power - Rated
1kVA / 1000W
Height
3.400" (86.36mm)