SMBJ26CAH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ26CAH |
Description | TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications Telecom |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Grade Automotive |
Bidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V | Supplier Device Package |