SMBJ26CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ26CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ26CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ26CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26CAH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V