SMAJ51CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
82.4V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ51CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ51CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ51CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ51CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ51CAH
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V