SD25-6R8-R
DigiKey Part Number
513-1801-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1801-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1801-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD25-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 2.19A 55.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.19 A 55.6mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD25-6R8-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.56A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
55.6mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)