HCM1A0805V2-150-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0805V2-150-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0805V2-150-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0805V2-150-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0805V2-150-R
Description
FIXED IND 15UH 4A 52 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 4 A 52mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
52mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.6A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)