HCM1A0805-4R7-R
DigiKey Part Number
283-4754-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4754-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4754-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0805-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 5.7A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 5.7 A 20mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current - Saturation (Isat)
10A