EPM7051V-12R-042DH
DigiKey Part Number
283-EPM7051V-12R-042DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPM7051V-12R-042DH
Description
DC DC CONV 1W 5VIN 12VOUT 42MA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 42mA, 42mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
42mA, 42mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)