EHBSA063M1011010T
DigiKey Part Number
283-EHBSA063M1011010TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA063M1011010TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA063M1011010TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA063M1011010T
Description
CAP ALUM HYBRID 1010 63V 100UF
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C