EHBSA063M1000606T
DigiKey Part Number
283-EHBSA063M1000606TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA063M1000606TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA063M1000606TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA063M1000606T
Description
CAP ALUM HYBRID 0606 63V 10UF
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C