EHBSA035M4711016T
DigiKey Part Number
283-EHBSA035M4711016TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA035M4711016TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA035M4711016TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA035M4711016T
Description
CAP ALUM HYBRID 1016 35V 470UF
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C