EHBSA035M4711016T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EHBSA035M4711016T |
Description | CAP ALUM HYBRID 1016 35V 470UF |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 4 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 470 µF | Height - Seated (Max) 0.661" (16.80mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C | Base Product Number |