EHBSA035M1510810T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 47
Datasheet
150 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EHBSA035M1510810T
DigiKey Part Number
283-EHBSA035M1510810TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA035M1510810TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA035M1510810TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA035M1510810T
Description
CAP ALUM HYBRID 0810 35V 150UF
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C