EHBSA035M1010810T
DigiKey Part Number
283-EHBSA035M1010810TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA035M1010810TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA035M1010810TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA035M1010810T
Description
CAP ALUM HYBRID 0810 35V 100UF
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C