EFX2A30K334B092LH
DigiKey Part Number
283-EFX2A30K334B092LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2A30K334B092LH
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V