EFDKA1AK605D122LH
DigiKey Part Number
283-EFDKA1AK605D122LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA1AK605D122LH
Description
CAP FILM 6UF 10% 1000VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.331" (33.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
11.5 mOhms