EFACA25J206E164DH
DigiKey Part Number
283-EFACA25J206E164DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFACA25J206E164DH
Description
CAP FILM 20UF 5% 250VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
2 mOhms