6KP16CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 800
Datasheet
26V Clamp 253.8A Ipp Tvs Diode Through Hole
High Power TVS Diodes
6KP16CAH
DigiKey Part Number
283-6KP16CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP16CAH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
253.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Package / Case
Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V