PDG23G0020TFFL
DigiKey Part Number
5730-PDG23G0020TFFL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDG23G0020TFFL
Description
CIR BRKR THRM 20A 600VAC LVR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 20A 600 V AC 250 V DC Lever Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
20A
Manufacturer
Eaton Electrical
Voltage Rating - AC
600 V
Series
Voltage Rating - DC
250 V