Image for 315NHG2BI is not available
315NHG2BI
DigiKey Part Number
315NHG2BI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
315NHG2BI
Description
FUSE SQUARE 315A 500VAC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
315A 500 VAC Fuse Square Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Class
NH
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, VDE
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
120kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Rectangular, Blade
Fuse Type
Square
Size / Dimension
2.953" L x 2.087" W x 2.480" H (75.00mm x 53.00mm x 63.00mm)
Current Rating (Amps)
315A