82-6151.1A24.B001
DigiKey Part Number
1948-82-6151.1A24.B001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
82-6151.1A24.B001
Description
SWITCH PB SPDT 3A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
240 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
240 V