482-G512-K1M1-F6S0-40A is available for purchase but is not normally stocked.
E-T-A
In Stock: 4
Datasheet
In Stock: 10
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
482-G512-K1M1-F6S0-40A
DigiKey Part Number
482-G512-K1M1-F6S0-40A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
482-G512-K1M1-F6S0-40A
Description
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 40A 230 V AC 28 V DC Push-Pull Plunger Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
40A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
230 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V