RP8100B2M1CEBLKBLKNIL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | EG4570-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RP8100B2M1CEBLKBLKNIL |
Description | SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RP8100B2M1CEBLKBLKNIL Models |
Category | Voltage Rating - DC 50 V |
Mfr | Actuator Type Round, Button |
Series | Actuator Marking No Marking |
Packaging Bulk | Color - Actuator/Cap Black |
Part Status Active | Termination Style Solder Lug |
Mounting Type Panel Mount, Front | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Type Standard | Panel Cutout Dimensions Circular - 13.60mm Dia |
Circuit | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Switch Function Off-Mom | Electrical Life 500,000 Cycles |
Current Rating (Amps) 125mA (AC), 100mA (DC) | Base Product Number |
Voltage Rating - AC 125 V |