DBI25-18A
DigiKey Part Number
4878-DBI25-18A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBI25-18A
Description
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 40A DBI-A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.8 kV Through Hole DBI-A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBI25-18A Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 12.5 A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1800 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Three Phase
Package / Case
5-ESIP
Technology
Standard
Supplier Device Package
DBI-A
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.8 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
40 A