ZXMS6006DGQ-13
DigiKey Part Number
31-ZXMS6006DGQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXMS6006DGQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXMS6006DGQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6006DGQ-13
Description
LOW SIDE INTELLIFET SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2.8A SOT-223-3
Category
Current - Output (Max)
2.8A
Mfr
Rds On (Typ)
75mOhm
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-223-3
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
60V (Max)
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V