ZXMS6004DN8Q-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZXMS6004DN8Q-13 |
Description | IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.3A 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output (Max) 1.3A |
Mfr | Rds On (Typ) 350mOhm |
Series | Input Type Non-Inverting |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Auto Restart |
Part Status Active | Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
Switch Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Number of Outputs 2 | Grade Automotive |
Ratio - Input:Output 1:1 | Qualification AEC-Q101 |
Output Configuration Low Side | Mounting Type Surface Mount |
Output Type N-Channel | Supplier Device Package 8-SOIC |
Interface On/Off | Package / Case |
Voltage - Load 60V (Max) | Base Product Number |
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.3V, 5V |