ZLDO1117QG33TA
DigiKey Part Number
ZLDO1117QG33TADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZLDO1117QG33TADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZLDO1117QG33TADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLDO1117QG33TA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Category
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Mfr
PSRR
80dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 1A