SMCJ85CAQ-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ85CAQ-13-FDI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ85CAQ-13-F
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A