SMCJ30A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 53,769
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 725
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 384
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
In Stock: 120
YAGEO
In Stock: 391
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 2
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ30A-13
DigiKey Part Number
SMCJ30ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ30ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ30A-13
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ30A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V