SMCJ11A-13-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 417
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 367
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
18.2V Clamp 82.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ11A-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ11A-13-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ11A-13-F
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ11A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
82.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V