SMBT70A-13-F
DigiKey Part Number
SMBT70A-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBT70A-13-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBT70A-13-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBT70A-13-F
Description
TVS DIODE 70VWM 100VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
290pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A