SMBJ7.5CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 3,544
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 37
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 1,730
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
12.9V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ7.5CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ7.5CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ7.5CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ7.5CA-13
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ7.5CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V