SMBJ12A-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ12A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ12A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ12A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12A-13-F
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ12A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V