SMBJ110CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
In Stock: 566
Semtech Corporation
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
177V Clamp 3.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ110CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ110CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ110CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ110CA-13
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ110CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V