SMAJ17CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 51,610
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
27.6V Clamp 14.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ17CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ17CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ17CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ17CA-13
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ17CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V