SBRT3U45SA-13
DigiKey Part Number
SBRT3U45SA-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT3U45SA-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT3U45SA-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT3U45SA-13
Description
DIODE SBR 45V 3A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 3A Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
SBRT3U45SA-13 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 45 V
Series
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 3 A