SBRT25U60SLP-13
DigiKey Part Number
SBRT25U60SLP-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT25U60SLP-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT25U60SLP-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT25U60SLP-13
Description
DIODE SBR 60V 25A POWERDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 25A Surface Mount PowerDI5060-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBRT25U60SLP-13 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 25 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
25A