SBR8U60P5-7
DigiKey Part Number
SBR8U60P5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR8U60P5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR8U60P5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR8U60P5-7
Description
DIODE SBR 60V 8A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 8A Surface Mount PowerDI™ 5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR8U60P5-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 8 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 µA @ 60 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
8A