SBR40U200CTB-13
DigiKey Part Number
31-SBR40U200CTB-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR40U200CTB-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR40U200CTB-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR40U200CTB-13
Description
DIODE ARRAY SBR 200V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 20 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Super Barrier
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A