SBR3A40SA-13
DigiKey Part Number
31-SBR3A40SA-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR3A40SA-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR3A40SA-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR3A40SA-13
Description
DIODE SBR 40V 3A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount SMA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 40 V
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A