SBR1A30T5-7
DigiKey Part Number
31-SBR1A30T5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR1A30T5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR1A30T5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR1A30T5-7
Description
DIODE SBR 30V 1A SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 1A Surface Mount SOD-523
Category
Reverse Recovery Time (trr)
15 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
95pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)