SBR10E45P5-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 9,973
Datasheet
Diode 45 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
SBR10E45P5-7
DigiKey Part Number
SBR10E45P5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR10E45P5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR10E45P5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10E45P5-7
Description
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
280 µA @ 45 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 10 A