QZX363C20-7-F
DigiKey Part Number
QZX363C20-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
QZX363C20-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
QZX363C20-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QZX363C20-7-F
Description
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT-363
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 2 Pair Common Anode 20 V 200 mW ±5% SOT-363
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
20 V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-363
Power - Max
200 mW