MMBD3004BRM-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2,599
Diode Array 2 Pair Series Connection 300 V 225mA (DC) Surface Mount SOT-23-6
MMBD3004BRM-7
DigiKey Part Number
MMBD3004BRMDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBD3004BRM-7
Description
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT-26
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
2 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
SOT-26
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 200 mA