G15H150D5
DigiKey Part Number
31-G15H150D5TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-G15H150D5CT-ND - Cut Tape (CT)
31-G15H150D5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G15H150D5
Description
DIODE SCHOTTK 150V 15A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 15A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 150 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
905pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
15A
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 15 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C